Do Góry

foto1 foto2 foto3
Pora do szkoły

Prosto o

edukacji dzieci

Main Menu

trudne tematyTemat śmierci oraz przemijania to nadal dla niektórych ludzi temat tabu. Jednakże powinno się mieć świadomość, że kiedyś niewygodne pytanie padnie od malucha. Zobacz jak najlepiej rozmawiać z dzieckiem o odejściu bliskiej osoby, żeby nie przekazywać mu własnego niepokoju oraz czy dziecko powinno uczestniczyć w pogrzebie.

Czego lepiej się wystrzegać w rozmawianiu o umieraniu?

Z pewnością należy wyznać dziecku całą prawdę. Nie powinno się przyrównywać śmierci do spania, wyprawy lub podróży. Może to wywoływać w późniejszym czasie niepotrzebny strach maluszka każdorazowo, jeśli dziadek lub babcia będą zasypiać lub udadzą się w podróż. Tak samo należy wystrzegać się wytłumaczenia, że babcia odeszła, ponieważ chorowała. Dzieci będą obawiać się później, że drobne dolegliwości zdrowotne mogą doprowadzić do śmierci. Należy z opanowaniem powiedzieć dzieciom, że tylko bardzo poważne dolegliwości mogą spowodować zgon.

Czy dziecko powinno uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej?

trumnaBardzo często pada pytanie czy nasza pociecha ma uczestniczyć w pogrzebie kogoś z rodziny? To raczej indywidualna sprawa, gdyż to zależy m.in. od dojrzałości oraz wieku dziecka. Kiedy postanowimy wziąć malca na pogrzeb, w tym czasie można również przyszykować się na dodatkowe pytania. Dla przykładu, co to takiego ekshumacja, czytaj dalej, oraz zakład pogrzebowy albo stypa. Dobrze jest też wytłumaczyć naszemu maluchowi czego się spodziewać na pogrzebie oraz zadecydować czy chcemy, żeby dziecko podchodziło do trumny.

 

Nie przenoś strachu na malucha

Zawsze musimy zapewniać dziecku poczucie bezpieczeństwa bez względu na to, czy rozmawiamy o sprawach ciężkich czy błahych. Postarajmy się nie przenosić własnego lęku. Rozmawiajmy z dzieckiem o wszystkim bardzo spokojnie oraz róbmy to stopniowo. Objaśnijmy co to znaczy, że człowiek , że już go nie zobaczymy, organizm przestał działać. Nie obawiajmy się także odpowiedzieć „nie wiem”. Jest to bardzo dobra moment na szczerą rozmowę o odczuciach naszych oraz malucha, więc na pewno nie można takich rozmów unikać, lecz także nie można ich wymuszać.

Kliknij tutaj, jeśli szukasz sprawdzonych informacji na temat organizacji pogrzebu.

Copyright © 2022 kolorowenutki.pl Rights Reserved.