Do Góry

foto1 foto2 foto3
Pora do szkoły

Prosto o

edukacji dzieci

Main Menu

kreatywność07Doceniania sztuki należy się przyuczyć. Nikt nie jest od pierwszych dni koneserem i nie potrafi od razu zrozumieć najlepszych artystów świata - taką zdolność, a właściwie czułość na sztukę, nabywa się wraz z doświadczeniem. Warto obudzić ją w naszych maluchach. A najsensowniej zrobić to wykorzystując zabawę i za jednym zamachem włączyć w pociechach pomysłowość.

Jest wiele zajęć, jakie rozpalą w dzieciach miłość do sztuki. Niektóre wymagają tego, żeby się pobrudzić - ale to pestka, dzieci się nie przejmują, zaś rodzice mogą na okres zajęć włożyć fartuszek i rękawiczki lateksowe. Dla alergików lepiej się sprawdzą rękawiczki nitrylowe lub chociaż rękawiczki bezpudrowe - one tak samo zabezpieczą dłonie przed zabrudzeniem.

Swoją drogą, tego typu lateksowe rękawiczki można wykorzystać do dużej ilości ciekawych aktywności. Nie muszą pełnić tylko funkcji ochronnej, chociaż w tej roli sprawdzają się najakuratniej. Takie rękawiczki lateksowe można napompować jak balon i wyłożyć paper mache. Po jej zaschnięciu rękawiczki medyczne należy przedziurawić, a powstałą „skorupę” warto wykorzystać na wiele sposobów. Można z niej zrobić przykładowo naczynie o szczególnym kształcie. Można jednak ruszyć głową i wykorzystać rękawiczki nitrylowe do zrobienia zwierzątek. Trzeba je tylko właściwie ozdobić.

Rękawiczki lateksowe można również wypełnić cementem i wykonać w taki sposób nieduże figury do rodzinnego malowania. Mogą służyć jako manekiny na świecidełka lub po prostu jako ozdoby. Wystarczą w tej sytuacji zwykłe rękawiczki medyczne, chociaż lepiej skorzystać z takich mocniejszych. Po zastygnięciu gipsu rękawice lateksowe należy rozciąć i wydobyć ze środka kształt. Można użyć farby w spreju, która zakryje dokładnie całą formę, lub pozwolić maluchowi na zabawę pędzlami i tworzenie niezwykłych wzorów.

kreatywność16Oprócz wyliczonych wyżej pomysłów istnieje multum jeszcze innych działań, jakie pobudzą w najmłodszych (i w starszych również!) kreatywność i miłość do artyzmu. „Zwykłe” malarstwo, używanie rozlicznych specjalnych surowców, na przykład wyklejanie kolorowym piaskiem, wytwarzanie plam z farby, mozaiki i sklejanie... Pomysłów istnieje pełno. Świetną ideą jest znajdowanie całkiem nowych ról dla codziennych przedmiotów - podrzucone wcześniej rękawiczki jednorazowe to tylko wierzchołek góry lodowej. Zużyte drewniane łopatki, rolki po papierze toaletowym - puśćcie wodze fantazji. A później koniecznie pójdźcie na wystawę i dajcie się zafascynować pomysłami wybitnych twórców.

Copyright © 2022 kolorowenutki.pl Rights Reserved.