Do Góry
Dziecięcych bohaterów filmowych czy też w literaturze jako postaci głównych najczęściej widuje się w tych dziełach, jakie bywają stworzone z myślą o dzieciakach.
Nie ma w tym zdaniu nic nadzwyczajnego - twórcy najczęściej chcą, aby odbiorcy z lekkim sercem identyfikowali się z jego postaciami, natomiast zasadnym jest, iż dorosły jegomość prędzej wejdzie emocjonalnie w skórę osobnika z podobnym doświadczeniem życiowym, niż w emocje poznającego po raz pierwszy rzeczywistość malucha. Jednakowo jest z najmłodszymi - według nich rozterki dorosłych najzwyczajniej w świecie nie będą atrakcyjne tak, jak przygody bohaterów w ich wieku o jednakowo wybujałej wyobraźni.
Bezsprzecznie fascynujących postaci dzieci można wymieniać i wymieniać, każdy z nas, posiadający dostęp do książek, mediów bądź telewizji, filmów, będzie potrafił sam wybrać swoje ulubione dzieci z bajek. Co pokolenie jednakże lista ta stanie się całkowicie odmienna. Osoby starsze wyliczą bohaterów „Akademii pana Kleksa” albo „Bolka i Lolka”, młodsze pokolenie wymieni chłopca z „Niekończącej się historii” albo postaci z baśni Braci Grimm, natomiast maluchy, jakie w tych czasach oglądają bajki, bez wątpienia nazwą dziecięce postaci zupełnie odmienne, przykładowo Wioletkę, Słoneczko oraz Klausa z „Serii niefortunnych zdarzeń”, postaci z bajek Disneya albo „Atomówki”. Niezależnie od wieku wszyscy podziwiali swe ukochane dziecięce postaci raczej za dzieciaka, a nie przez całe życie.
Bez wątpienia są odstępstwa od reguły, natomiast postaci dziecięce pojawiają się pierwszoplanowo w filmach bądź literaturze, dedykowanych właściwie jedynie dla dojrzałych odbiorców. W tym miejscu jako przykłady można przytoczyć chociażby ekipę dzieciaków ze „Stranger Things” albo chłopca ze „Lśnienia”. Dzieci ukazują się w charakterze protagonistów, lecz przykładowo w horrorach bądź thrillerach ich zadaniem jest prędzej wywołanie trwogi oraz obawy dorosłych odbiorców, zidentyfikowanie się z przestraszonym rodzicem, podkreślenie cnotliwości ofiary mocy pozaziemskich, naskakujących na dziecko, bądź także oprawcy porywającego je z placu zabaw. Stąd dziecko występuje tu jako główny bohater.