Do Góry

foto1 foto2 foto3
Pora do szkoły

Prosto o

edukacji dzieci

Main Menu

Zzdrowe jedzenie dla dziecidrowe odżywianie – to coraz ważniejsza kwestia w obecnych czasach. Otyłość jest sporym problemem, również w Polsce, dlatego też dzieci od małego należy uczyć odpowiednich nawyków w tym zakresie.

Wszelkie próby systemowego rozwiązania sprawy musiały spalić na panewce. Co z tego, że wycofamy chipsy ze sklepików szkolnych, skoro dziecko wracając do domu kupi po drodze zapiekankę, albo – co gorsza – hamburgera. Poza tym – zakazany owoc smakuje najlepiej. Jeśli zabierzemy dzieciom dostęp do niezdrowego jedzenia, tym bardziej będą chciały takiego spróbować. Nie o to przecież chodzi.

Edukacja oparta na dobrej komunikacji to najlepsze, co można zrobić. Tłumaczmy naszym dzieciom, dlaczego warto się zdrowo odżywiać i na co zwracać uwagę podczas kupowania produktów. Nie popadnijmy jednak w przesadę. Nie chcemy, by nasza pociecha już jako osoba dorosła popadła w manię zdrowego odżywiania i czytania każdej etykiety w sklepie. Takie zachowania mogą być chorobliwe i przynosić więcej szkody niż pożytku.

Warto też pokazywać, jakie zagrożenia niesie ze sobą otyłość i obżeranie się fast foodami. Róbmy to jednak z wyczuciem i bez nachalnej indoktrynacji. Dobrym zwyczajem jest też tak zwany „cheat meal”. Jeśli odżywiamy się zdrowo na co dzień, jeden hamburger na miesiąc nam nie zaszkodzi.

zdrowe jedzenieInna sprawa, że możliwości zdrowego odżywiania są ogromne. Nie tylko powstaje mnóstwo sklepów z ekologiczną żywnością, ale też można zamawiać gotowe potrawy. W dużych miastach knajpek z dowozem jest mnóstwo. A kto powiedział, że zamawiać trzeba gyros albo pizzę? Możesz zamówić sushi albo sałatkę z ekologicznych warzyw. Czemu nie? Wystarczy tylko zrobić odpowiednie rozeznanie. Nawet jeśli zamawiasz lunch w pracy i musisz zjeść na szybko, nie musi to być coś niezdrowego. Zamów właśnie sushi, sałatkę czy jakaś zdrową tajską zupę. A pizza co najwyżej raz w miesiącu.

Niełatwo jest zaszczepić zdrowe nawyki w naszych pociechach. Niemniej jednak próbujmy – w dobie wielu chorób cywilizacyjnych, szkoda by nasze dzieci były narażone dodatkowo na komplikacje wynikające z otyłości.

Copyright © 2024 kolorowenutki.pl Rights Reserved.