Do Góry

foto1 foto2 foto3
Pora do szkoły

Prosto o

edukacji dzieci

Main Menu

Nasi podopieczni - co oczywiste - ewoluują w różnym tempie, jak również mają różnorodne zainteresowania. Coraz to nagminniej jednak integralnym elementem ich życia bywa smartfon. Pożądane jest wszakże akcentować, że poza rzeczywistością wirtualną również można sobie wyszukać bez liku intrygujących sposobów spędzania wolnego czasu. Zachęcajmy na przykład nasze pociechy do interesowania się muzyką. To na pewno przyniesie pozytywne rezultaty, jeżeli nawet nie natychmiastowo, to na pewno za jakiś czas.

 

Muzyka, oprócz tego, że jak mówi popularne przysłowie, łagodzi obyczaje, ma wiele różnych walorów. Nade wszystko potrafi oddziaływać na nasz nastrój - rozbudzić, dodać sił bądź rozbawić. Okazuje się wszelako, że poprzez muzykę zdołamy także oddziaływać na zmysły naszych podopiecznych. Pobudzać je tudzież rozwijać wrodzone talenty. Zostało udokumentowane, że muzyka wpływa na dziecko jeszcze w łonie rodzicielki - powinna być wprawdzie akuratnie przystosowana. Podejrzewam, że zapodanie noworodkowi ostrego metalu nie będzie miało zbyt dobrego efektu...

Trochę starsze pociechy także niewątpliwie nie stracą, jeżeli będą dorastać wśród muzyki. Potrafi ona poprawić zapamiętywanie oraz dodatkowo skupienie, a także wspierać naukę. Dobre wyczucie rytmu to w podobny sposób ważna umiejętność, również w życiu społecznym. Uczenie się na pamięć tekstów utworów aktywuje szare komórki. Co więcej, muzyka potrafi odwlekać symptomy przemęczenia lub zagłuszać napięcie. Wiemy to dobrze jako dorośli, w związku z tym dlaczego nie pomagać w ten sposób naszym wychowankom? Muzyka - jeżeli prawidłowo dopasowana - bez dwóch zdań posiada pozytywny wpływ.

Oczywiście nie warto naszych dzieci do niczego zmuszać. W szczególności wtedy, gdy będą już nastolatkami i zaczną we własnym zakresie poszukiwać własnych inspiracji muzycznych. Opcje są tutaj 2 - albo przesiąkną muzyką rodziców i zaczną ją jeszcze bardziej eksplorować, lub sprzeciwią się i co za tym idzie odnajdą własny styl muzyczny. Także nawet gdy dojdzie do tego drugiego, nie martwmy się. Spór pokoleń to rzecz znana i szczególnie aktualna w przypadku muzyki. Ale każdy styl był swego czasu awangardowy i odrzucony przez osoby starsze. Tym samym to, w czym zasłuchują się nasze pociechy, również kiedyś może zostać klasyką.

Pożądane jest zachęcać nasze pociechy do rozwijania zainteresowań. Manifestować, że konsola i telefon komórkowy to nie całe życie. Jak się wydaje, muzyka ma w opisywanym aspekcie szerokie pole do wykorzystania.

Copyright © 2023 kolorowenutki.pl Rights Reserved.