Do Góry

foto1 foto2 foto3
Pora do szkoły

Prosto o

edukacji dzieci

Main Menu

rozmowa z dzieckiem05By zostać świadomym wyborcą, należy się wiele dowiedzieć, warto również czytać różne mądre pozycje. Słusznie rozpocząć edukację jako dziecko, czytając teksty dostosowane do najmłodszych. Należy również często dyskutować z maluchami i młodzieżą o aktualnym stanie rzeczy i o polityce - w ten sposób, aby przyszły wyborca rozumiał, jakie są kompetencje prezydenta i rozumiał różnice między prawicą i lewicą. Jak dyskutować, jakie książki podsuwać, aby zyskać kompetencje przydatne w dorosłym życiu? Przecież wybory prezydenckie odbywają się regularnie - tak czy siak trzeba wziąć w nich udział.

Rynek księgarski jest dzisiaj dużo szerszy niż jakiś czas temu. Istnieje coraz więcej książek, które objaśniają gruntownie, czym jest polityka, a nawet tłumaczą trudniejsze tematy. I są jednocześnie dostrosowane do wiedzy młodego odbiorcy! W łatwy sposób opowiadają, jakie są kompetencje prezydenta, co to jest wotum zaufania (i wotum nieufności) oraz, ewentualnie jak się odbywają wybory prezydenckie. Bardziej skomplikowane lektury powinny być przejrzane przez rodziców dziecka, aby mogli go wprowadzić w świat dorosłych ludzi. To w szczególności ważne przy młodzikach, którzy lada dzień zyskają prawa wyborcze. Są zobligowani wiedzieć, w jaki sposób działają wybory prezydenckie. Należy obudzić w nich polityczną świadomość - w końcu polityka ma wpływ na nasze życie. Nastolatek samodzielnie winien się interesować, jaki program ma np. Szymon Hołownia albo Andrzej Duda. To bardzo ważne, aby od małego była z nim ciekawość świata i skłonność do zadawania pytań.

Zbliżające się wybory prezydenckie są dobrą okazją do dyskusji z najmłodszymi, lecz również z innymi - dobrze dyskutować również z bliskimi, ponieważ wielu dorosłych nie interesuje się polityką. Nie wiedzą nawet, kim są kandydaci na prezydenta. Nie mają wiedzy, że kandyduje również Rafał Trzaskowski albo że Jarosław Kaczyński nie jest szefem rządu.

książka dla dzieci08Niestety, w naszym kraju funkcjonuje przeświadczenie, iż polityka to zło. Tyle że to bardzo niesłuszne przeświadczenie. Z tego powodu tak się cieszymy, że w sklepach można kupić książki, które wprowadzają w to zagadnienie nie tylko dorosłych, ale i maluchy. W końcu to one kiedyś dorosną i będą decydować o losie kraju - poprzez wybory prezydenckie.

Copyright © 2023 kolorowenutki.pl Rights Reserved.