Do Góry

foto1 foto2 foto3
Pora do szkoły

Prosto o

edukacji dzieci

Main Menu

mother and daughter gd2df243bb 640Wydania papierowe odchodzą dzisiaj do historii. Stale obniża się czytelnictwo wśród społeczeństwa. Przeciętny Polak czyta mniej więcej zaledwie 1-2 pozycji rocznie. Jedynie nieliczni z nas czytują cyklicznie. Jakie są pozytywne aspekty czytania? Z jakiego powodu warto sięgać po pozycje książkowe?

Najważniejsze – czytanie pobudza fantazję. Świat ukazany w książkach, opis różnych miejsc, osób – to te sfery – dzięki którym pobudzamy naszą głowę to wizualizowania sobie poszczególnych detali. W szarej rzeczywistości – możemy być choćby nad brzegiem morza, obserwować dzieje bohaterów odysei kosmicznych lub rozpoznawać zabójcę. Dzięki temu przeżywamy także różnorakie emocje.

Po drugie – czytanie ubogaca nasz słownik, dzięki niemu możemy używać większego zasobu słownictwa. To bardzo cenna rzecz – może przydać się np. zawodowo. Czytanie rozwija także naszą pamięć i koncentrację. Pozwala na kreatywne podejście do różnych zagadnień.

Dodatkowo rozszerza horyzonty myślowe. Gdy czytamy – często odnajdujemy definicje, z którymi do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Nawet nie chodzi tu o literaturę naukową. Zwykła książka z fabułą – jest w stanie przybliżyć nam wątki historyczne, opis miejsc, czy zupełnie nowe poglądy w różnych aspektach.

Zmienił się także rynek czytelniczy. Na półkach księgarni pojawiło się sporo książek napisanych przez autorów kompletnie nie powiązane ze światem literatury. Z jednej strony spowodowało to zubożenie wartości branży wydawniczej – z drugiej promowanie tych wydań zachęca ludzi do czytelnictwa. A to już całkiem pozytywny aspekt.

child g42e0b7063 640Jaka jest inna opcja? Coraz więcej ludzi sięga po książki audio i wydania elektroniczne. Równolegle z rozrostem sieci rośnie ich popularność. Nie do końca jest to jednakże to samo. Podobnie rozszerza horyzonty i poprawia spostrzegawczość – jasne – jednak to nie to samo co dotyk i zapach książek....

Copyright © 2024 kolorowenutki.pl Rights Reserved.