Do Góry

foto1 foto2 foto3
Pora do szkoły

Prosto o

edukacji dzieci

Main Menu

examination 2458540 640Nasze maleństwo, już od pierwszych tygodni życia, musi regularnie przechodzić profilaktyczne testy lekarskie. Umożliwią one wczesne wykrycie potencjalnych anomalii rozwojowych i chorób oraz zaplanowanie stosownego postępowania terapeutycznego.

Które testy medyczne wykonuje się noworodkom?

Poza podstawowymi szczepionkami każdy maluszek musi przechodzić badania profilaktyczne. Przez nie da się zweryfikować czy jego rozwój postępuje właściwie. Pierwsze pomiary wagi i długości ciała wykonuje się na chwilę po narodzinach, z racji iż stanowią duże znaczenie. Przez to waga noworodkowa to też część wyposażenia w gabinecie pediatry.
Kiedy pomiary noworodka pokażą jakiekolwiek nieprawidłowości, wtedy zlecane jest badanie ultrasonograficzne główki oraz USG brzucha. Koniecznie trzeba również przeprowadzić USG struktur biodrowych, w celu zdiagnozowania ewentualnych wad w ich obrębie. Inne zaawansowane testy lekarskie polecane są przez lekarza, wówczas gdy zauważy on podejrzane oznaki.

Działania kontrolne

W kolejnych latach trzeba systematycznie przeprowadzać ogólną ocenę stanu zdrowia malucha, co umożliwia potwierdzić czy rozwój postępuje poprawnie. W czasie takiej kontroli wykonywany jest m.in. test pomiarowy długości ciała oraz ciężaru. Zastosowanie znajduje przy tym specjalistyczna waga lekarska ze wzrostomierzem.
Dobrze jest także regularnie robić dziecku morfologię, posiew moczu oraz mierzyć stan cukru we krwi. Pobieranie próbki do analizy nie jest raczej przyjemne dla maluszka, jednakże jest to całkowicie bezpieczne działanie. Podczas jego podejmowania pielęgniarka ma na dłoniach rękawice medyczne i troszczy się o higieniczne otoczenie w czasie pobierania.

Wizyty i badania w czasie infekcji

Nawet z pozoru błaha infekcja naszej pociechy łączy się z wymogiem konsultacji w gabinecie pediatry. W przypadku zaostrzającego się przeziębienia konieczne może okazać się uskutecznienie testu CRP bądź RTG płuc. Pediatrzy diagnozujący przeziębione dzieci sami powinni zatroszczyć się przy tym o zabezpieczenie przed zarazkami, w związku z tym wielokrotnie zakładają maski FFP3.
mouth guard 4929133 640Należy nie zapominać, iż również niepozorna dolegliwość może owocować dokuczliwymi konsekwencjami, oddziałującymi na proces rozwojowy dziecka. Żadnych objawów nie należy zatem bagatelizować. W wyleczeniu zakatarzenia i kaszlu dobre są inhalatory. Substancje do inhalowania należy jednak omówić z pediatrą. Choroby o poważniejszych objawach mogą wiązać się z potrzebą przepisania silnego leku. Po zakończeniu jego zażywania koniecznie trzeba natomiast zarejestrować się się na wizytę kontrolną do lekarza prowadzącego.

Copyright © 2024 kolorowenutki.pl Rights Reserved.