Do Góry
Rodzice, którzy pierwszy raz będą stać przed wyborem zwierzęcia dla własnego dziecka bez wątpienia rozmyślają o tym, jaki pupil będzie najlepszy. O fakcie, że wpływ zwierząt na dziecko jest bardzo dobry nie ma potrzeby kogokolwiek namawiać. Przebywanie z psem, kotem albo innym zwierzęciem nadającym się do wychowania w domu powoduje, że dzieci uczą się odpowiedzialności za żyjące stworzenie oraz stają się w większym stopniu empatyczne. Ponadto zwierzęta wykazują także oddziaływania terapeutyczne.
Najczęściej dzieci zagadują rodziców o pieska, kotka albo o królika i dzieje się to mniej więcej około ich trzeciego roku życia. Dzieciom podoba się miła w dotyku kocia sierść i ochoczo ze zwierzątkami się bawią. Teraz wyjątkowo cieszące się popularnością są pieski. Maluchy mogą z nimi spędzać wiele chwil: w czasie zabawy w parku, na spacerach i w mieszkaniu. Chętnie wybierane są także kotki i chomiki. Dobierając zwierzę pod kątem dziecka, opiekun musi mieć pojęcie o tym, że pupil zwłaszcza dla rodzica staje się kolejnym obowiązkiem. Przedszkolaki i dzieci szkolne nie mogą wielu rzeczy przy zwierzęciu robić osobiście, a więc rodzice muszą dokładnie przemyśleć, czy mają na następne zobowiązania czas. Jeżeli zaś podejmuje się postanowienie o tym, że pupil ma zamieszkać w mieszkaniu, to najlepiej jest wytypować przedstawiciela gatunku do osobowości dziecka. Należy też nabrać pewności, że dziecko nie ma tendencji do reakcji alergicznych na futro. Sprawdź także jak zadbać o dobre samopoczucie dziecka, kiedy już zdecydujecie się na zwierzątko.
Wśród dzieci energicznych zwłaszcza zalecane są czworonogi. Jeśli ma się dom z ogródkiem, to można pomyśleć o rasach dużych. O ile zaś ktokolwiek będzie mieszkać w bloku, to lepiej wybierać mniejszą rasę. Badania wskazują, że pieski mają doskonały wpływ na najmłodszych w spektrum autyzmu, jak i na dzieci z problemami emocjonalnymi. Warto wybierać pośród ras łagodniejszych i cierpliwych. Jeśli bierze się małego pieska, dobrze jest wychowywać go zgodnie z zasadami tresury. Maluchowi należy wytłumaczyć, że pies potrzebuje miejsca na odpoczynek i nie można go szarpać. Opiekunowie i dzieci często decydują się też na kotki. Są to zwierzęta samodzielne, czyste i nie będą potrzebować wyprowadzania na spacery. Mające spokojną naturę kotki będą sprawdzały się już wśród noworodków.