Do Góry

foto1 foto2 foto3
Pora do szkoły

Prosto o

edukacji dzieci

Main Menu

artSztuka teraźniejsza jest stylem, jaki pobiera inspiracje z wieków przeszłych.

Wielu artystów swoje twórczości opiera na znakomitych twórcach takich jak na przykład Picasso. Możliwości jakie daje obecna technika oraz rozwój technologii komputerowej pozwalają stworzyć dzieła na miarę doskonałych artystów. Wypada niemniej jednak pamiętać, że sztuka oraz detale przejawu ludzkiego wyczucia interesująca to nie tylko czasy współczesne - to głównie historia i poprzednie ery.

 

Sztuka XVII wieku

Sztuka barokowa przypada na wiek XVIII. We Włoszech pojawiły się jej pierwsze objawy. Rzym stał się punktem, w jakim miejscu rozpoczęli przybywać sławni malarze i rzeźbiarze. Barok to czas w którym sztuka była mocno związana z Kościołem. Pokazywała ona założenia ruchu rzymskokatolickiego, a też wojnę z protestantyzmem. Sztuka barokowa charakteryzuje się dramatem połączonym w jeden zespół razem z malarstwem, rzeźbą, architekturą, a też muzyką.
Taki efekt można na przykład zobaczyć w kościele św. Piotra w Rzymie. W sztuce używało się elementy kolumn, frontonów, czy łuków. Ich delikatne deformacje powodowały obraz dynamizmu, ruchu oraz nieszczęścia. Jednym z najbardziej popularnych ludzi sztuki barokowej był Michelangelo Merisi da Caravaggio. Był to malarz, jaki swą twórczością zajmował się do 1606 roku. Mimo kłopotliwego życia jakie miał, konstruował on niesamowite twórczości, pełne tragizmu oraz uczuć. Do jego wzorcowych obrazów przynależą: „Powołanie św. Mateusza” i „Nawrócenie św. Pawła”. Malarz ten użytkował w swoich dziełach postury przeciętnych ludzi, opisując ich autentyczność.

Renesans

renesansSztuka renesansu powiła się we Włoszech. Znamionowały ją detale antyczne, powielane zamierzchłe style, jakie były natchnieniem dla twórców. Nawet jego rola stała się ważna i potrzebna. Twórca stał się jednostką, która miała kolosalne pole do popisu, żeby zmienić oblicze kultury, skutkiem tego szanowano go za to. Zalążek sztuki renesansu przypada na wiek XV. Przejawem jego atrakcyjna była harmonia oraz prostota. Niezmiernie prędko się ona rozwinęła, albowiem ludzie bogaci ochoczo kupowali jej dzieła pozwalając na wzrost renomy tej dziedziny kultury. Najpopularniejszą postacią  malarstwa był Leonardo da Vinci, doskonały twórca i błyskotliwy filozof. To on wpisał do obrazu postaci układ symetryczny w postaci trójkąta równobocznego. Jego dzieła są kultowe na całym globie.

Najogromniejszy wpływ na sztukę renesansową mieli oprócz Leonarda da Vinci także Michał Anioł i Rafael. Dwaj ostatni to byli najsłynniejsi projektanci czasu renesansu. Muzyka także była rozwinięta w ówczesnym czasie. Zasłynęli w niej Jannequin Marenzio.

Copyright © 2024 kolorowenutki.pl Rights Reserved.